Bydgoski zabytek ma zostać uratowany za sprawą budowy nowej inwestycji. W miejscu znanej tendrowni, czyli zbiornika na węgiel, ma postać nowoczesna hala przemysłowo-produkcyjna. Dzięki temu zabytek techniki kolejowej nie zniknie z miejskiej przestrzeni publicznej. Konserwator zabytków zadecydował o przewiezieniu poszczególnych elementów do gmachu przy ul. Witebskiej. Obawy budzi jednak przechowywanie zdemontowanej tendrowni, bo nie wiadomo jak długo fragmenty muru i palet z cegłami mogą być trzymane na powietrzu, gdzie nieustannie narażone są na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych.
Renowacja ma zakończyć się dopiero 2017 roku. Środki na dokończenie inwestycji pochodzić będą z miejskiego budżetu oraz z funduszy wojewódzkiego konserwatora zabytków. Najprawdopodobniej kolejowy zabytek zmieni lokalizację na Myślęcinek, czyli na dawne tereny wystawiennicze. Decyzja o lokalizacji nie została jeszcze podjęta, bo powyższy teren dla mieszkańców niewiele ma wspólnego z historią kolei. A żeby tendrownia nie przeistoczyła się w magazyn, rozważane są inne opcje. Mieszkańcy Bydgoszczy z zaciekaniem obserwują pomysły dotyczące rekonstrukcji tego ważnego, miejskiego zabytku.
Podobnie jest w przypadki nowej inwestycji na Osiedlu Leśnym. Charakter projektu jest zupełnie inny, bo dotyczy osiedla mieszkalnego. W planach wcześniej mówiono o budowie galerii handlowej. Aktualnie przy ul. Leśnej już za rok mają być dostępne 72 nowoczesne mieszkania różnej wielkości. Kupić będzie można zarówno przytulną kawalerkę do 30 metrów kwadratowych, jak wielopokojowe niemal osiemdziesięciometrowe mieszkanie. Hala całego budynku zawierać będzie podziemne parkingi i lokale użytkowe. Osiedle zostanie wybudowane na terenie pofabrycznym o powierzchni aż 10 hektarów, dlatego spodziewać się można ciekawej zabudowy. A lokalizacja osiedla, czyli centrum Bydgoszczy, sprawia że już teraz pojawiają się chętni na planowane tam nieruchomości. Średnia cena lokali na Osiedlu Leśnym nie jest jeszcze znana.