Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy jest jedną z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce. Dzięki, budowanej przez lata przez pierwszego dyrektora Andrzeja Szwalbego, renomie, bydgoska Filharmonia Pomorska jest znana w Europie, a nawet i na świecie.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej powstała w 1946 roku. Jednakże momentem przełomowym w jej historii był 1958 rok. Wtedy to zakończono, trwające 4 lata prace nad budową, przeznaczonego na siedzibę Filharmonii, neoklasycystycznego gmachu według projektu architekta Stefana Klajbora. 16 listopada 1958 roku odbył się tutaj pierwszy koncert, zwiastujący świetlaną przyszłość tego miejsca.

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy

Pierwszym dyrektorem Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy (od 1951 do 1991 roku) i zarazem ojcem jej sukcesów był Andrzej Szwalbe, uhonorowany w 1993 roku za swe zasługi honorowym obywatelstwem Bydgoszczy.

Budynek Filharmonii składa się z sali koncertowej z 880 miejscami, sali kameralnej na 200 miejsc i foyer koncertowego, przeznaczonego dla 170 widzów.

Sala koncertowa Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy słynie na całym świecie ze względu na swoją doskonałą akustykę (realizowane są tu nagrania profesjonalnych wydawnictw muzycznych).

W Filharmonii grają dwa etatowe zespoły:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej, która powstała w 1946 roku i wywodzi się z, istniejącej w okresie międzywojennym Miejskiej Orkiestry Symfonicznej
Capella Bydgostiensis pro Musica Antiqua, która powstała w 1962 roku i prezentuje muzykę dawną, wykorzystując instrumenty z epoki lub ich kopie.

Filharmonia jest organizatorem dwóch ważnych festiwali:

Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego (odbywającego się co roku od roku 1963)
międzynarodowego festiwalu Musica Antiqua Europae Orientalis, (odbywającego się co trzy lata od 1966 roku), w czasie którego organizowane są kongresy muzykologiczne i slawistyczne. W kongresach tych uczestniczą naukowcy z ponad 50 ośrodków uniwersyteckich świata, przedstawiciele Wschodu i Zachodu.

W holach i foyer Filharmonii podziwiać można kolekcje malarstwa (m.in. Zdzisława Beksińskiego i Jerzego Nowosielskiego), unikatowe gobeliny i zbiory portretów rzeźbiarskich znanych kompozytorów.

W 1991 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy została Eleonora Harendarska.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz